v_plv_eng

Kalendarium 2023:

W najbliższym czasie będzie się można z nami spotkać na następujących imprezach:

No i tu czeka Was niespodzianka ...

Zapraszamy!

biuro@terraoperta.org.pl

Nasze prezentacje obejmują różne aspekty życia społecznego i kultury materialnej starożytności.

Poprzez dynamiczne przedstawienia z udziałem publiczności, pokazy rzemiosła, prezentacje na stoiskach, a przede wszystkim długo i cierpliwie odpowiadając na różne pytania zainteresowanych, dzielimy się tą wiedzą, której na próżno szukać w standardowych podręcznikach do historii...

TARG NIEWOLNIKÓW

Każdy potrzebuje przy pracach domowych pomocy, ale nie każdy może na nią liczyć ze strony bliskich. Pranie, zmywanie, odkurzanie, gotowanie, dbanie o porządek w domu i w ogródku - te wszystkie zadania współczesna pani domu wykonuje za pomocą szeregu urządzeń ułatwiających jej życie. A jak było dawniej ? Jak radzono sobie bez kopiarek w pracy, bez komputerów w biurach projektowych, bez ciągników na polach, walców na drogach, lub wagoników w kopalniach ? Kto dostarczał pocztę, chronił w nocy przed ogniem, dbał o wychowanie i edukację dzieci ? Odpowiedź na te i inne pytania poznać można podczas pokazu targu niewolników, połączenia antycznego hipermarketu z agencją rekrutacyjną do pracy. Rabaty, promocje, kredyty na zakup i zero procent rat - to już wszystko było. Nie ma lepszego sposobu na zagłębienie się w starożytność i poznania jej związków ze współczesnością, niż wyprawa na targ. Targ niewolników.

PROCES RZYMSKI

Ochrona obywateli przed niesprawiedliwością ze strony bliźnich i czuwanie nad przestrzeganiem zasad współżycia społecznego, to tylko niektóre z fundamentów społeczeństw, które chcą uchodzić za cywilizowane. System prawa cywilnego, karnego, skarbowego, wyborczego, rodzinnego, budowlanego, pracy, ruchu drogowego, a także szereg innych uregulowań, skutecznie wyznacza nam dzisiaj zakres naszych swobód i obowiązków. A jak radzili sobie z życiem we wspólnocie starożytni Rzymianie ? Czy sądy 24-godzinne to osiągnięcie naszych czasów ? Co robiono z pijakiem zakłócającym ciszę nocną ? Jak karano złodzieja przyłapanego na gorącym uczynku ? Gdzie szukano sprawiedliwości, gdy dłużnik unikał spłaty zobowiązań ? Pokaz sądu opartego na prawach rzymskich skutecznie odpowie na te i inne pytania, zwłaszcza że nigdy nie wiadomo, kto i o co może zostać posądzonym. Dura lex sed lex.

 

MAGIA ANTYCZNA

Zazwyczaj położony trochę  na uboczu, ale zawsze w pobliżu głównych miejsc handlowych w mieście. Usytuowany tak, by można było do niego dyskretnie wejść  i niekoniecznie zostać zauważonym, niewielki sklepik pełen aromatów ziół i żywic. Apotheca. Na półkach na pierwszy rzut oka - zioła i zamorskie korzenie. Ale to także miejsce, gdzie ludzie przychodzą gdy zawodzą lekarze, bogowie i sprawiedliwość. Przychodzą po wiedzę dostępną jedynie wybranym - po magię. Za odpowiednią opłatą otrzymują magiczne papirusy, trucizny, afrodyzjaki, cudowne medykamenty. Jak zjednać sobie kobietę, jak wzbogacić się na wyścigach lub stawiając na ulubionego gladiatora? Jak poniżyć adwersarza w sądzie? Problemy, które nam dziś się zdają być stare jak świat, w tamtych czasach rozwiązywała magia...

 

TKACTWO

Czy wiesz, że collegium tkaczy i farbiarzy było jedną z najstarszych gildii w Rzymie? Rzemieślnicy ci z dumą wywodzili swoje prawa od czasów króla Numy. Dlaczego przędzenie i tkanie było otaczane taką estymą, że w świątyni Kwirynusa przechowywano jak relikwię pierwszą togę utkaną przez królową Tanakwil, chociaż czasy królow dawno minęły i nie wspominano ich w Rzymie z żalem?
Dlaczego symbolem trwania Republiki były ceremonialne krosna wystawione w atrium domu Interreksa? Dlaczego wreszcie przędzenie i tkanie wełny były jedynymi pracami, które nie przynosiły ujmy wolnej kobiecie z wysokiego rodu? Po nitce do kłębka.. Najlepiej zobaczyć samemu jak wielobarwne nitki zamieniają się w barwną tkaninę.

 

GRY i HAZARD


Były uwielbiane przez obywateli, zakazywane przez różne edykty, których zazwyczaj nie respektowano, bo i wielcy ówczesnego świata lubili grać w kości.
Poznaj gry planszowe, których nazwy  takie jak calculi czy tesserae nic już nam nie mówią, ale ich zasady przetrwały do dzisiaj - choćby w postaci tak dobrze znanej jak  "kółko i krzyżyk". Oraz takie jak egipska senet, których uczymy się dziś na nowo.
Możesz popróbować swych sił - wedle woli - grając w jedną z dawnych towarzyskich gier lub obstawiając w kości. Poczuj ducha starożytnego hazardu.

 

RETRO